Biyografi

Prof Dr İbrahim Tuncay, 1986 yılında Kütahya Lisesi’nden mezun olarak  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ nde fakülte  eğitimine başladı.   1992 yılında aynı üniversitenin Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda başladığı u​zmanlık eğitimini 1997 Nisan ayında tamamladı.

1998-2000 yılları arasında Van Yüzüncüyıl Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak görev yaptı. Aynı dönem içinde 1998-1999 Elazığ Askeri Hastanesi’nde Tabip Asteğmen olarak askerlik görevini yerine getirdi.
2000-2004 yıllar arasında ise Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi’ni kurucu ekip arasında çalıştı.
2001 yılında ABD Baltimore/ Maryland Sinai Hospital‘da “Ekstremite Rekonstrüksiyonu ve Uzatma Cerrahisi” alanında research fellow olarak çalıştı. 2003 yılında girdiği sınavda docent olmaya hak kazandı.
2004-2008 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nde görev yaptı. 2008 yılında yeni kurulan Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi’ne professor kadrosuyla kurucu Anabilim Dalı Başkanı olarak başladı ve 2010 yılına kadar aynı fakültede görev yaptı.
2010 yılında Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin kuruluşuyla birlikte Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaya başladı. Çeşitli dönemlerde  Anabilim Dalı Başkanlığı ve 2016-2022 yılları arasında  yılında başladığı Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Aynı zamanda idari olarak, çalıştığı üniversitelerde yönetim kurulları,  senato üyeliklerinde ve diğer bazı idari görevlerde bulunmuştur.

Halen Mart 2023 de başladığı Acıbadem Fulya Hastanesi’nde kalça ve diz cerrahisi alanlarında çalışmaktadır.

Çalışma alanı olarak “Kalça ve Diz Cerrahisi Artroskopi, Artroplasti ve Koruyucu Cerrahisi” yle ilgilenmektedir.  Alanıyla ilgili olmak üzere yurtiçi ve yurtdışı eğitici olarak muhtelif görevlerde bulunmuştur.
Thomas Jefferson Üniversitesi, Philadelphia (ABD),
Hamburg Endoklinik (Almanya),
JIS New Albany, Ohio (ABD),
ATOS Klinik, Heidelberg (Almanya) da çeşitli dönemlerde “Visiting Professor” olarak bulunmuştur.
Artroplasti enfeksiyonu’nda 2013 ve 2018 1. ve 2. International Consensus Meeting (ABD, Philadelphia) de ülkemizi temsilen delege olarak görev yapmıştır.
“Ekstremite Rekonstrüksiyonu ve İlizarov Cerrahisi Derneği” ,
“Kalça Eklem Koruyucu Cerrahi Derneği”,
“Artroplasti Derneği” ve
“Türk Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği” yönetim kurulları üyelik görevlerinde bulunmuştur.
Konusuyla ilgili bölüm ve kitap yazarlıklarıyla birlikte çeşitli projelerde görev almış olup, ulusal ve uluslararası çok çeşitli makale ve çalışmaları mevcuttur ve “Kalça Artroskopisi Eksternal Fiksatörü” isimli bir adet patente de sahiptir.